looster

LATAWIEC GÓRĄ

Młodzież z 2LO w Kwidzynie i niemiecka ze szkoły IGS z powiatu Osterholz realizuje wspólny projekt kulturalny GENERACJA 2018 z okazji 10-lecia współpracy obu szkół

Od roku 2008 szkoła ponadgimnazjalna 2LO w Kwidzynie realizuje polsko-niemieckie projekty z partnerską szkołą IGS Osterholz-Scharmbeck

oraz z Ośrodkiem Szkoleniowym Bredbeck w powiecie Osterholz. To już 19 projekt tych placówek w ramach partnerskiej umowy powiatów Kwidzyna i Osterholz. Tegoroczne spotkanie poświęcone było 10 rocznicy współpracy. Podczas tego spotkania 24 uczestników rozmawiało o dotychczasowych projektach, jednak ich głównym zadaniem było stworzenie modelu pomnika, który miałby odzwierciedlać 10 lat współpracy obu szkół i ośrodka w Bredbeck. Ich działania zostały zaprezentowane w  w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie. Komisja składająca się z przedstawicieli obu starostw, nauczycieli obu szkół oraz pracowników ośrodka Bredbeck wybrała spośród sześciu makiet jeden model pomnika, który zostanie wybudowany w wielkim rozmiarze podczas drugiej części projektu, który odbędzie się w czerwcu tego roku w Niemczech. Taki sam latawiec zawiśnie w szkole IGS w Osterholz-Scharmbeck.

Wybór jednego modelu okazał się bardzo trudny. Wszystkie makiety wykonywane w polsko-niemieckich grupach były rewelacyjne. Zawierały różne elementy realizowanych projektów oraz symbole współpracy. Makiety były ciekawe i konkurencyjne.

Latawiec okazał się zwycięzcą w tym konkursie. Jego lekka konstrukcja pozwoli na zawieszenie go pod sufitem w jednej z przestronnych klatek schodowych szkoły. Na latawcu mają być widoczne flagi Polski i Niemiec oraz symbole przyjaźni, różnorodności i nieskończoności. Na ogonie latawca na kokardach zostaną przedstawione nazwy wszystkich dotychczasowych projektów.

Celem projektu było nie tylko budowanie modeli, ale również utrwalanie języka niemieckiego, poznawanie innych ludzi, współpracowanie z nimi oraz pobudzanie własnej kreatywności i integracja.

Oficjalne obchody 10 rocznicy współpracy oraz odsłonięcie pomnika jest zaplanowane na wrzesień 2018 roku.

Projekt został sfinansowany przez rodziców uczniów, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Kwidzynie.

Nad realizacją projektu czuwała p. K. Wojciechowska oraz E. Chwiędacz-Feluś