Kontakt

Email

wyspian@2lo-kwidzyn.pl lub dyrektor@2lo-kwidzyn.pl

Phone

556451919

Adres

ul. Słoneczna 2; 82-500 Kwidzyn
Dołącz do Nas
gazetka ekologiczna
30
!
ZSO nr 2 Kwidzyn
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie.
2 LO
2 Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie
klasa sportowa
Sportowe Liceum Ogólnokształcące w Kwidzynie, klasa sportowa
klasa mundurowa
Sportowe Liceum Ogólnokształcące, klasa mundurowa
srebrna tarcza 2022
W Rankingu "Perspektyw" II Liceum Ogólnokształcące uzyskało tytuł "Srebrnej szkoły".
szkoła ćwiczeń
ZSO nr 2 uczestniczy w projekcie "Powiślańska Szkoła Ćwiczeń".
zobacz więcej

  EKO3   Gazetka ekologiczna.  Śmiecenie jest poważnym problemem, o którym zdecydowanie za mało się mówi. Dlaczego ludzie śmiecą? Być może są niewychowani i brak im kultury osobistej. Są za leniwi, żeby przejść parę metrów dalej i wyrzucić papierek do kosza na śmieci. Niektórzy może nie są świadomi jak to wpływa na środowisko.

 Powody może są różne, ale nic nie usprawiedliwia takiego zachowania. Za śmiecenie w Polsce jest kara grzywny od 500zl do 5000zl. Nawet taka cena nieskutecznie zniechęca ludzi do zaprzestania śmiecenia.

Śmieci w miejscach publicznych wyglądają po prostu nieestetycznie. Sami dbamy o to, co znajduje się w naszym otoczeniu. Widok ten jest co najmniej przygnębiający. Takim papierkiem po lodzie na chodniku może zainteresować się małe dziecko i zamiast cokolwiek zrobimy, będzie miało już to w ręku. Na takim odpadzieznajduje się mnóstwo bakterii. Śmieci często też wzbudzają zainteresowanie naszych zwierząt. Raczej nikt nie chce, żeby jego dziecko albo pupil miało kontakt z czymś takim.

Dzikie wysypiska w lesie są ogromnym zagrożeniem. W trakcie słonecznego i suchego dnia wystarczy jedna szklana butelka, by spłonął cały las. Miejsca, w których znajdują się śmieci, są wylęgarnią chorobotwórczych bakterii. Rośnie skażenie terenu, a zwierzęta, które nic nam nie zrobiły, są narażone na poważne zatrucie. Oprócz tego, zwabione zapachem jedzenia, mogą zaklinować swoją głowę chociażby w słoiku albo w puszce. Jeśli nie uda im się uwolnić na czas, najpewniej czeka ich śmierć. Koszt usuwania dzikich wysypisk wynosi około 20mln zł rocznie.

Wielkie ilości śmieci trafiają do mórz i oceanów. Każdego roku trafia od 4,8mln do 12,7mln ton plastiku. Ogromne liczby, prawda? Śmieci wyrzucane do rzek, spływają najpierw do mórz, a później oceanów. Odpadki z plaży są zwiewane do wody.Kawałki śmieci swobodnie pływają w wodzie, a stworzenia mylą je z pokarmem i zjadają. Cząsteczki tworzyw sztucznych, przyswajanych przez zwierzęta, powodują niewłaściwe trawienie i przyciągają do organizmu toksyczne zanieczyszczenia chemiczne. Należy pamiętać, że to my ludzie spożywamy mięso tych zwierząt, a tym samym plastik. Nie ustalono, jak to wpływa na nasze organizmy, ale na pewno nie pozytywnie. Trujemy samych siebie.Zwierzęta też często zaplątują się w śmieci, a te potrafią spowodować nieodwracalne zmiany z ich ciałem, które wyglądają przerażająco, a co najgorsze utrudniają normalne funkcjonowanie.Skutkiem 1 i 2 przedstawionej sytuacji może być śmierć zwierzęcia.

Przeciwdziałać narastającej ilości plastiku i śmieci na Ziemi może każdy z nas. Wystarczy zwrócić uwagę osobie, która nie wyrzuciła papierka do kosza. Dobrym sposobem jest też używanie rzeczy wielokrotnego użytku, albo zastępowanie plastikowych produktów ich papierowymi odpowiednikami. Przykładowo do spakowania jedzenia do szkoły możemy użyć papierowej torebki, zamiast plastikowej. Dobrym rozwiązaniem jest też butelka filtrująca. Nie tylko ograniczamy w ten sposób ilość zużytych plastikowych butelek, ale oszczędzamy też pieniądze. Koszt 1 filtru (który starcza na około miesiąc) jest dużo niższy, niż gdybyśmy każdego dnia mieli kupować po 1 butelce wody. Istotna jest też segregacja odpadów i recykling. Dzięki recyklingowi z użytych materiałów, może powstać coś nowego.Nie musimy wcale wyrzucać rzeczy, które uważamy za niepotrzebne. Możemy je oddać komuś potrzebującemu.

Jakie są wnioski? Ludzie przykładają małą wagę do śmiecenia. Niektórych wręcz to nie interesuje, a wpływa to na nas wszystkich, także na przyrodę i zwierzęta. Niektóre odpady rozkładają się bardzo długo (nawet 1000 lat) i jeśli my z nimi nic nie zrobimy, to same nie znikną. Śmiecenie jest poważnym problemem i jeśli nie zaczniemy szybko działać, niedługo może już być za późno

Zuzanna Domke IB

Gazetka ekologiczna
New
Gazetka ekologiczna
Gazetka ekologiczna- kryzys klimatyczny
zacznij z nami "Nowy" etap
Sprawdź
zacznij z nami "Nowy" etap
Dlaczego "Nowy" ? Najwyższe wyniki z matury. Rozwijamy pasje i zainteresowania. Dobrze przygotujemy Cię do studiów.
poznaj Nas lepiej
Film
poznaj Nas lepiej
Szkolne Biuro Prasowe
Autorski projekt
Szkolne Biuro Prasowe
Tu wkrótce pojawią si informacje dotyczące Szkolnego Biura Prasowego
Powiślańska Szkoła Ćwiczeń
New
Powiślańska Szkoła Ćwiczeń
Zespół Szkół Ogólnokształcących będzie uczestniczył w projekcie "Szkoła Ćwiczeń". Powiat Kwidzyński/ Starostwo Powiatowe w Kwidzynie otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Powiślańska Szkoła Ćwiczeń- Kwidzyn”
CMI
CMI
Projekt "Centrum Mistrzostwa Informatycznego" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020
Samorząd Uczniowski
SU
Samorząd Uczniowski
Tu wkrótce pojawi się artykuł
Edukacja prawna
Sprawdź
Edukacja prawna
Uczestniczymy w projektach rozwijających wiedzę oraz świadomość prawną młodego człowieka
Wymiana międzynarodowa
Wymiana
Wymiana międzynarodowa
Młodzież z 2LO w Kwidzynie i niemiecka ze szkoły IGS z powiatu Osterholz realizuje wspólny projekt kulturalny.
Religia w regionie
menu
Religia w regionie
SZKOLNY PROJEKT AUTORSKI
10 lat Sportowego Liceum w Kwidzynie
Menu
10 lat Sportowego Liceum w Kwidzynie
To może być też Twoja historia.
Aplikacja OFFICE365
OFFICE365
Aplikacja OFFICE365
kORZYSTAMY Z APLIKACJI CHMUROWEJ
Akademia Sukcesu
Akademia Sukcesu 2.0
Akademia Sukcesu
Zapraszamy do Akademii Sukcesu 2.0 – kolejnej edycji autorskiego projektu, tym razem w wersji on-line.